Pożegnanie Zająca, Małka i nietypowy bój z Legią

Dodano: 2011-11-23 21:34:23 (aktualizacja: 2011-11-24 10:56:07)
Tomek / WislaLive.pl
Bilet na mecz Wisła - Legia, fot. HistoriaWisly.pl

19 listopada 2006. Wisła w Łodzi przegrywa z ŁKS-em 1-2. Jedyną dla niej bramkę zdobywa Maciej Stolarczyk. Porażka ta powoduje, że podopieczni Dragomira Okuki kończą rundę jesienną na 5. miejscu. Tygodnik "Piłka Nożna" spekulował, iż serbski szkoleniowiec może niebawem stracić posadę. Jak czas pokazał, prognozy okazały się słuszne. Byłemu trenerowi Legii nie pomogło nawet to, że jego zespół miał na półmetku jedynie 13 straconych goli. Co ciekawe, najlepszym strzelcem klubu z Reymonta był wtedy ... Cleber (z 5 trafieniami).

24 listopada 2001
. Biała Gwiazda pod wodzą Franciszka Smudy ograła na własnym obiekcie Pogoń Szczecin 1-0. Stało się tak dlatego, że w 40. minucie Sławomira Olszewskiego pokonał Maciej Żurawski. 5000 widzów przybyłych tego dnia na R22 było świadkiem ostatniego w trójkolorowych barwach występu ... Marka Zająca. Obrońca, wychowany w Grębałowie, do Wisły trafił w ostatnim kwartale roku 1997, grając dla niej 103 mecze ligowe (17 bramek), okraszone wywalczeniem dwa razy tytułu Mistrza Polski.

17 listopada 1996. Wisła bez udziału publiczności zwyciężyła w Krakowie ŁKS 3-2. Nadspodziewanie dobrą postawę beniaminka odnotowała "Piłka Nożna". "Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę wypowiedzi jej trenera Henryka Apostela, z których wynika, że piłkarzy w jego drużynie można policzyć na palcach rąk. (...) Niedawny drugoligowiec miał być jednym z kandydatów do spadku, bo nie potrafił odpowiednio wzmocnić drużyny. Wyprzedza jednak lokalnego rywala Hutnika, z którym przegrał batalię o Dudę i Hajduka. Jest też wyżej w tabeli od Polonii Warszawa, która oddała jej Murdzę i Wiereszko, za słabych na pierwszy skład ekipy z Konwiktorskiej".

23 listopada 1991. Remis 1-1 z Lechem w Poznaniu, po bramce z rzutu wolnego Giszki. Wisła, z dorobkiem 20 punktów, uplasowała się w ścisłej czołówce ligowej tabeli po rundzie jesiennej. Mecz ów zakończył 5,5 letni mariaż z naszym klubem stopera Zenona Małka. Grający zwykle z numerem 5 obrońca rodem z Elbląga, zadebiutował w trójkolorowym teamie 16 marca 1986 roku, w wygranym w II lidze meczu z Concordią 4-0.

22 listopada 1986. Biała Gwiazda, jako drugoligowiec,  szykowała się do rywalizacji w 1/4 Pucharu Polski z Legią Warszawa. Rozegrana tydzień później potyczka na trwałe zapisała się w pamięci trójkolorowych fanów. Dlaczego? Bo sędziowie przerwali ją po pierwszej połowie, gdy duża mgła pozwalała dojrzeć piłkę jedynie na kilka metrów (stan 1-0; bramka Bożek), a także dlatego, że przed meczem sporo pracy mieli milicjanci i zespoły karetek pogotowia ratunkowego. Jak wspomina Andrzej Gowarzewski na łamach książki wydanej z okazji 95-lecia Wisły: "warszawskich fanów zaatakowali przed bramami stadionu wiślaccy szalikowcy, a siła natarcia była tak duża, że nie wytrzymali jej nie tylko przybysze ze stolicy, ale także i ochraniający ich funkcjonariusze"