Blog

Karolina Surma: Sport nie istnieje bez wychowania

Dodano: 2012-09-29 14:25:08 (aktualizacja: 2012-09-30 12:41:38)
Marco / WislaLiv.epl

"Zakończenie…

Sport to rozmaite formy aktywności fizycznej i umysłowej. Podejmowane są dla zaspokojenia własnych potrzeb i przyjemności. Wiąże się on także ze współzawodnictwem i chęcią odnoszenia sukcesów. Najistotniejszym elementem charakteryzującym sport jest rywalizacja i dążenie do osiągnięcia zamierzonego celu. Celem tym może być sukces sportowy, ale równie ważnym staje się sukces wychowawczy. Jeśli uda się osiągnąć oba jednocześnie, to będzie można mówić o optymalnym zrealizowaniu założeń. Sport nie istnieje bez wychowania, ponieważ wszelkie czynności mające na celu przygotowanie sportowca do podjęcia rywalizacji, mają wpływ na proces nabywania postaw moralnych. Dlatego tak ważne jest, żeby szkoleniowiec potrafił we właściwy sposób pokierować procesem wychowawczo-szkoleniowym. To od trenera zależy w głównej mierze, czy założone cele uda się osiągnąć, dlatego spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Powinien on posiadać nie tylko umiejętności praktyczne, wiedzę teoretyczną, ale równie istotna jest wiedza pedagogiczna. Dobry trener musi cieszyć się autorytetem wśród zawodników, a jak wiadomo w dzisiejszych czasach, bardzo trudno jest go zdobyć. Jeszcze trudniej jest, jeśli pod swoją opieką ma zespół składający się z osób o różnym usposobieniu i temperamentach. W takiej sytuacji, uwagę należy skupić nie na jednym, lecz na wszystkich zawodnikach jednakowo. Zadanie to jest trudne, gdyż jak wiadomo im grupa liczniejsza tym łatwiej przeoczyć niektóre sprawy. Często zapomina się, że najważniejsze nie jest tylko zdobywanie sukcesów sportowych, ale utrzymanie odpowiedniej atmosfery w zespole i budowanie wzajemnego zaufania.”

To fragment mojej pracy magisterskiej, w której starałam się udowodnić, że zespół sportowy to środowisko, które w dużym stopniu kształtuje osobowość człowieka. Poproszona o jakąś zapowiedź rozpoczynającego się w najbliższą sobotę nowego sezonu, pomyślałam, że tego właśnie życzyłabym nam wszystkim. Żeby sucha teoria, którą zapisałam na papierze, mogła w jakimś stopniu znaleźć odzwierciedlenie w każdej drużynie, która rozpoczyna sezon 2012/2013.

Z pewnością każda z ekip postawiła sobie jakiś cel sportowy. Kadry szkoleniowe dokładały wszelkich starań, żeby zawodniczki były odpowiednio przygotowane kondycyjnie i sprawnościowo. I oprócz osiągnięcia tych sportowych ideałów, życzę naszej drużynie i Wam, drodzy przeciwnicy, żebyście w tej całej rywalizacji, nie zapomnieli o jednym. Dążenie do celu powinno uwzględniać doskonalenie człowieka nie tylko pod względem fizycznym. Relacje, które tworzą się między ludźmi w zespole, powinny stanowić o sile każdej drużyny.

Siatkówka to gra zespołowa, a (…)zespół sportowy, to podstawowa jednostka działająca w sporcie, do której zawodnik przynależy i z którą powinien się utożsamiać.”

Dzisiaj o 16:00 w hali głównej przy ulicy Reymonta 22 zmierzą się dwa zespoły sportowe, z których każdy będzie chciał udowodnić swoją siłę i wyższość. AGH Galeco Wisła Kraków i KS Murowana Goślina to teoretycznie drużyny zgrane taktycznie i osobowościowo. Ale czy w praktyce też tak będzie? Sprawdźcie i oceńcie sami. Ja wierzę mocno, że praca, którą do tej pory włożyliśmy w przygotowanie się do nowego sezonu przyniesie oczekiwane rezultaty. Postaramy się pokazać, że jesteśmy jednością i to dobrze funkcjonującą. A Wy wspierajcie nas głośno i …kulturalnie!

szyszka


Blog - Kuba Błaszczykowski
Pozostałe blogi
Blog - Justyna Żurowska-Cegielska
Blog - Radwansport
Blog - Karolina Surma
Blog - Tomasz Sarara