Był niegdyś taki mecz...

1922: Pierwszy mecz o punkty na nowym stadionie

Dodano: 2015-04-08 22:43:23 (aktualizacja: 2015-04-19 06:36:29)
Marco / historiawisly.pl
Malarskie dzieło przedstawiające trybunę. Lata międzywojenne. Zbiory TSW

8 kwietnia 1922 roku u zbiegu al. 3 Maja i ul. Miechowskiej (dzisiaj Reymana) nastąpiło otwarcie i poświęcenie nowego stadionu Wisły, na którym  21 maja 1922 Wisła rozegrała swój pierwszy mecz o punkty mając za rywala miejscowe Makkabi.

Wisła grała przed pauzą przeciw wiatrowi i słońcu i może dlatego nie umiała wykazać swojej przewagi. Poza kilkoma atakami na bramkę Makkabi na samym początku gry, zakończonymi ostremi strzałami Reymana i Danca (jeden z nich w słupek), gra toczyła się w pierwszej połowie na całym boisku. Makkabi stwarzała raz po raz niebezpieczne sytuacje pod bramką czerwonych, niewyzyskane wskutek nieudolności napadu, który uprawiał na polu karem przeciwnika hyperkombinację, kończącą się naturalnie stale odebraniem piłki przez obroną Wisły. Nieliczne strzały niebieskich były słabe i stawały się łatwym łupem Wiśniewskiego.

Po przerwie obraz gry zupełnie zmieniony. Wisła atakuje bezustannie, napad jej strzela często i dobrze, Makkabi natomiast rzadko przechodzi na połowę przeciwnika, a nieliczne jej wypady likwiduje z łatwością Kaczor i Wiśniewski. W pierwszych 7 minutach gry strzela Wisła 3 bramki przez Kowalskiego II, Reymana i Danca, nie bez wybitnej współpracy Osieka. Skonsternowany tym wynikiem Makkabi gra coraz bardziej nerwowo i coraz słabiej zarazem – można powiedzieć, że gracze jej stracili głowę. Nie obstawiali zupełnie Danca, co wyzyskała Wisła, grają stale prawem skrzydłem.

Raz za razem wyrywa się Danc i centruje bardzo ładnie, stwarzając nadzwyczaj groźne sytuacje podbramkowe, przestrzelone najczęściej przez Reymana lub obronione przez Osieka. Wisła stara się za wszelką cenę powiększyć zwycięstwo, co też udaję się jej w 31 i 36 min. Dopiero teraz przechodzi Makkabi do kontrataku – atakuje parę razy, uzyskuje nawet rzut z rogu, wysiłki te jednak nie dały rezultatu, zarówno jak dalsze ataki Wisły. Stosnr 21/1922unek rogów 1:1. Sędziował p. Obrubański jak zwykle spokojnie i pewnie.

Wisła Kraków - Makkabi Kraków 5:0 (0:0)

Henryk Reyman 47’
Władysław Kowalski 49'
Franciszek Danz 52’
Władysław Kowalski 81'
Marian Szpórna 83’

 

Relacja prasowa Przeglądu Prasowego nr 21/1922 (pisownia oryginalna)


Blog - Kuba Błaszczykowski
Pozostałe blogi
Blog - Justyna Żurowska-Cegielska
Blog - Radwansport
Blog - Karolina Surma
Blog - Tomasz Sarara