Był niegdyś taki mecz...

1931 r. Ruch - Wisła 2-0. Początek niezwykłej kariery ARTURA

Dodano: 2013-03-10 21:13:31 (aktualizacja: 2013-03-11 13:14:59)
(MARCIN) / WislaLive.pl
www.historiawisly.pl

15 sierpnia 1931 roku, późniejszy wicemistrz Polski - krakowska Wisła (mistrzostwo wywalczył jej lokalny rywal Garbarnia) uległ w wyjazdowym meczu Ruchowi Chorzów 0-2. Tego dnia jej fani po raz pierwszy w trójkolorowych barwach ujrzeli w oficjalnym meczu ligowym bohatera nietuzinkowej kariery - ARTURA.

Ów Artur to nie kto inny jak jeden z najbardziej zasłużonych w historii „Białej Gwiazdy” futbolistów - Artur Woźniak. Dlaczego jego kariera była niezwykła?

- w dniu debiutu miał on niespełna 18 lat i był jeszcze uczniem gimnazjum. Debiutując bał się represji ze strony szkoły (te zakazywały gry w piłkę nożną), więc oficjalnie zagrał nie jako Woźniak, ale Artur.

- na boisku Ruchu bramki nie zdobył, ale już w kolejnym (domowym) spotkaniu z Polonią Warszawa - jeden raz (4 min.) skutecznością się wykazał. Mając 17 lat i 293 dni (dane z wydawnictwa „90 lat Białej Gwiazdy” pod redakcją Andrzeja Gowarzewskiego) stał się jednym z najmłodszych strzelców ligowej bramki dla teamu z Reymonta.

- w barwach Wisły rozegrał 9 sezonów ligowych. Mimo debiutu w drużynie wypełnionej takimi postaciami jak: Henryk Reyman, bracia Kotlarczykowie, Czulak, Adamek, Balcer czy Skrynkowicz i mimo zakończenia kariery (1947 rok) w towarzystwie Jurowicza, Gracza, Flanka i Kohuta (późniejszych MP z roku 1949 i 1950) nigdy nie udało mu się wygrać polskiej ligi (trzy razy był wicemistrzem).

Co jednak godne podkreślenia ...

- 8 razy był najlepszym ligowym strzelcem „Białej Gwiazdy”, liderem jej i godnym następcą Henryka Reymana. W 1939 roku jako drugi Wiślak (właśnie po Reymanie) przekroczył barierę 100 goli ligowych dla trójkolorowych barw (ostateczny jego bilans to 101 bramek w 140 grach).

Przez znawców wiślackiego futbolu określany był jako „piłkarz kompletny - znakomity technik, doskonały drybler, wyborny strzelec i wspaniały strateg”. (cytat z wydawnictwa „90 lat Białej Gwiazdy”).

- w latach 1956 i 1957 wcielił się w rolę szkoleniowca Wisły (zajął z nią odpowiednio 5 i 9 miejsce w ekstraklasie).

- jego talent piłkarski docenili trenerzy polskiej kadry narodowej, powołując utalentowanego dwudziestolatka do I reprezentacji (ogółem zagrał w niej 5 razy).  


Blog - Kuba Błaszczykowski
Pozostałe blogi
Blog - Justyna Żurowska-Cegielska
Blog - Radwansport
Blog - Karolina Surma
Blog - Tomasz Sarara