News

Zdobyć Twierdzę! Śląsk vs Wisła

Dodano: 2017-10-14 12:45:59 (aktualizacja: 2017-10-23 08:57:58)
Norf / wislalive.pl

Po przerwie reprezentacyjnej czeka nas wyjątkowo trudne zadanie. Naszym rywalem będzie rozpędzony Śląsk.

Powrót na właściwe tory rywali

Podczas gdy nasze orły zdobywały przepustkę na przyszłoroczny mundial, zawodnicy BG ciężko trenowali, przed niezwykle trudnym spotkaniem. Już dzisiaj Wiślacy udadzą się do Wrocławia, aby stoczyć bój z tamtejszym Śląskiem. Wrocławianie, którzy poprzedni sezon mogą spisać na straty, również obecnej kampanii nie zaczęli zbyt obiecująco, jednak szybko złapali właściwy rytm i w tym momencie są drużyną grającą możliwe, że najlepszy futbol w kraju. Podopieczni Jana Urbana na swoim koncie zgromadzili 17 punktów, tyle co Wisła, dzięki czemu sąsiadują z nami w tabeli, zajmując 5. miejsce.

Czas na powrót na właściwe tory

Wiśle, jak mało której drużynie w Ekstraklasie, potrzebny jest czas. Spora liczba zmian kadrowych w ostatnim okienku sprawia, że fani w oczekiwaniu na lepszą grę i wzajemne zrozumienie drużyny, muszą uzbroić się w cierpliwość. Dlatego przerwa kadrowa mogła wpłynąć na zespół tylko pozytywnie. Optymizmem nie może napawać nasza forma w spotkaniach wyjazdowych. 3 ostatnie mecze poza Krakowem zakończyły się porażkami, dorzucając do tego klęskę w PP, robi się mała, niezbyt pozytywna seria. Przed przerwą reprezentacyjną, przy R22 BG po bardzo dobrym meczu, jedynie zremisowała bezbramkowo z Jagiellonią.

Ekipa ze stolicy Dolnego Śląska rozpoczęła sezon od dwóch przegranych spotkań, od tego czasu jednak nie doznała ani jednej ligowej porażki. U siebie Śląsk jest bardzo mocny. Po kapitalnych meczach, pokonali przed własną publicznością Legię i Lecha. W sumie na 5 meczów we Wrocławiu nasi rywale wygrali i 1 zremisowali. Z kolei z ciężkich wyjazdów do Białegostoku, czy Zabrza przywieźli po punkcie.

Zmiany u lekarza

Sytuacja kadrowa wygląda coraz lepiej, do zdrowia wracają Zdenek Ondraszek, Ze Manuel, Vullnet Basha i Kamil Wojtkowski. Dwaj ostatni mają nawet być brani pod uwagę przy ustalaniu wyjściowego składu. Również Carlitos, który zmagał się ostatnio z anginą, doszedł do siebie i może dziś wystąpić. Niestety z gry na jakiś czas wypadł Patryk Małecki, który przeszedł niedawno zabieg artroskopii kolana. Mały, podobnie jak Fran Velez przechodzą obecnie rehabilitacje.

Wśród nieobecnych w ekipie naszych rywali znajdują się Kamil Dankowski, Michał Mak, a także dobrze przy R22 znany Boban Jović. Innymi zawodnikami w przeszłości występującymi w Wiśle, a dziś reprezentującymi barwy Śląska, są Adam Kokoszka i Michał Chrapek. Ten drugi, tak jak i Słoweniec, zasilili ekipę Urbana w ostatnim czasie, podobnie jak Marcin Robak, król strzelców Ekstraklasy i najlepszy strzelec w Śląska w trwających rozgrywkach, który w 9 meczach zdobył 8 bramek.

Poprawić bilans

Śląsk jako jedna z niewielu drużyn w Ekstraklasie, może pochwalić się lepszym stosunkiem w bezpośrednich ligowych meczach, przeciwko Wiśle. Na 68 takich gier, Wrocławianie wygrali 29, Krakowianie 25, podczas gdy 14 meczów zakończyło się remisami. W bramkach jednak to BG wiedzie prym, 74-71. W ostatnich latach ekipa Śląska potwierdzała swoją wyższość, zwłaszcza u siebie. W 5 ostatnich meczach we Wrocławiu, przegrywaliśmy aż 4 razy (3 ostatnie po 0:1) i zaledwie 1 raz zremisowaliśmy. Ostatnie nasze wyjazdowe zwycięstwo ze Śląskiem miało miejsce w 2011 roku. W ubiegłym sezonie także nie spisaliśmy się zbyt dobrze. Najpierw przy Reymonta zostaliśmy rozbici 1:5, a w rewanżu we Wrocławiu 0:1.

Sędzia też niezbyt szczęśliwy

Arbitrem dzisiejszego starcia będzie Paweł Raczkowski. Warszawiak ma w tym sezonie na koncie 9 meczów, w których pokazał 55 żółtych kartek, 4 czerwone i podyktował 7 rzutów karnych. 34-latek poza spotkaniami na naszym podwórku, miał okazję gwizdać ostatnio w Lidze Europy. W tej kampanii spotkaliśmy się z nim już dwukrotnie, w Szczecinie (wygrana 2:1) i w Kielcach (porażka 1:2). W przeszłości Raczkowski dwukrotnie w 2015 roku sędziował nasze mecze we Wrocławiu, oba przegrane 0:1. Z kolei w 2013 poprowadził spotkanie w ramach ½ finału PP, kiedy Śląsk wygrał przy R22 3:2.

Statystyki nie grają

Zarówno historia, jak i statystyki obecnych rozgrywek nie mogą napawać optymizmem. Śląsk obecnie gra bardzo widowiskowo i skutecznie. Podczas gdy my zmagamy się ze swoimi problemami. Przerwa na reprezentacje mogła jednak sporo zmienić. Nie obrazimy się jeśli rozpędzeni Wrocławianie trochę wyhamują, a tym bardziej jeśli Krakowianom ta przerwa doda wiatru w żagle. Mimo, iż zawodnicy zdają sobie sprawę, że będzie to bardzo trudne spotkanie, z pewnością jadą do Wrocławia po zwycięstwo. Początek meczu o 20:30.