Wydarzenie

Setka Musiała i ... niestety koniec

Dodano: 2016-06-13 12:06:44 (aktualizacja: 2016-06-19 23:44:32)
(MARCIN) / Wislalive.pl

Maciej Musiał zamienia Wisłę na Pogoń Szczecin. Dla "Portowców" będzie pracował jako asystent Kazimierza Moskala. To zapewne dla młodego szkoleniowca sportowy awans. Zamienia "mniejszą piłkę" na "większą". Będzie przy pierwszej (najważniejszej) drużynie, a nie rezerwach. Ale my nie o tym ...

Pracę z drugą drużyną Białej Gwiazdy Maciej Musiał rozpoczął 17 czerwca 2013 roku. Miał szczęście, bo trzon jego drużyny mieli stanowić piłkarze, którzy wywalczyli złote medale w MP juniorów młodszych. W relacjach pomiędzy utalentowanymi rocznikami BG a Musiałem nie panowała jednak asymetria lecz symetria. Na plus dla nich zadziałał fakt, że pod kuratelą rzetelnej roboty swojego trenera, podnosili oni piłkarskie umiejętności. Musiał dobrze współpracował z trenerem Wisły w CLJ Dariuszem Marcem. Efekt? Mistrzowie Polski z rocznika 1996, wsparci mocnymi graczami z rocznika 1995, ogrywanymi na trzecioligowych boiskach i uczonymi seniorskiej piłki przez MM zdobywają MP juniorów starszych.

ZA WCZEŚNIE PRZEKREŚLENI?

W Wiśle jest jak jest. Tu raczej nie stawia się na "swoich". Lepiej sprowadzić i dać większy kontrakt Rafaelowi Crivellaro (czy jemu podobnym) niż postawić na wychowanka. Szlifowani przez Macieja Musiała nastolatkowie otrzymują informacje, że mogą odejść.

Michał Bierzało trafia najpierw do Limanovii, a potem do Stali Mielec, z którą wywalcza jako młodzieżowiec awans do I ligi. Dawid Kamiński sezon terminował w I lidze, w Termalice. Po jego zakończeniu chciała go Stal Mielec, Puszcza Niepołomice, a zakontraktował Raków Częstochowa. W Częstochowie z 21 latka są bardzo zadowoleni. Na Przemka Lecha w Wiśle Płock nie chciał stawiać Marcin Kaczmarek. Trafił do Mielca i był fundamentem teamu Janusza Białka, wygrywającego II ligę. Na tym samym szczeblu rozgrywek sprawdził się w Kotwicy Kołobrzeg Remigiusz Szywacz. Pół roku pobytu w Kluczborku zamyka Kamil Kuczak. Oddzielna kwestia to Tomasz Zając. Raz wychwalany przez Franciszka Smudę i doceniany, raz stawiany na zupełnie przeciwległym biegunie postanawia przenieść się do Korony Kielce. Jedynym, któremu z "dzieci Musiała" na razie się poszczęściło jest Jakub Bartosz. Jesienią 2015 roku Wisła ma ogromne problemy kadrowe. Z przymusu raczej, nie z wyboru, Wisła gra w Ekstraklasie kilka meczów wychowankami. Bartosz wykorzystuje szansę od losu. Gra więcej niż pozytywnie, robi ogromny progres. Może zostanie "trójkolorowym Kapustką".

Kiedyś w Wiśle usłyszeli, że są zbyt na nią słabi choćby bracia Mak czy Trela. Połowicznie identycznie sprawa wyglądała z Krzyśkiem Mączyńskim. Oby historia nie zatoczyła koła i oby nie okazało się, że skreśleni, okazali się skreślonymi przedwcześnie.

100 PRÓB

Maciej Musiał 100 razy prowadził Wisłę 2 w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej. 51 meczów wygrał; 18 zremisował; 31 przegrał. Wystartował porażką 0-1 w Andrychowie z Beskidem. Pracę zakończył wygraną 3-2 na Garbarni. Nikt z piłkarzy nie zagrał w obu tych meczach. Choć inaczej... Jeden zagrał, tyle że trzy lata temu w ekipie Wisły a niedawno "Brązowych". Był nim "Feri" czyli, Piotr Ferens.

GULCZYŃSKI I KUCZAK

Grzegorz Gulczyński ze 100 potyczek Musiała zaliczył 83. To on grał pod wodzą utalentowanego trenera najczęściej. Po nim w owej klasyfikacji należy umieścić Kuczaka (71), Mordeca (70), Witka (62). Popularny "Kuczi" najczęsciej poza tym pokonywał bramkarzy rywali Wisły II (18). Tuż za nim plasuje się Tomasz Zając (17 goli) i Jakub Bartosz (11).

Gdyby zestawić "jedenastkę" graczy, których najczęściej wpisywał do protokołu meczowego Maciej Musiał, wyglądałaby ona następująco:

Mateusz Zając I - B. Kolanko, Żemło, Szywacz, Witek - J. Bartosz, Gulczyński, Mordec, Wąsikowski, Marszalik - Kuczak.

NAJEFEKTOWNIEJSZE I NAJBOLEŚNIEJSZE

Maciej Musiał przegrał 0-4 z rezerwami Korony i Cracovii, ale potrafił ograć 6-1 Hutnika i 5-0 Nidę Pińczów. I takich wygranych życzymy mu w dalszej przygodzie z piłką. Oczywiście nie przeciwko krakowskiej Wiśle.

 

 

 

 


Blog - Kuba Błaszczykowski
Pozostałe blogi
Blog - Justyna Żurowska-Cegielska
Blog - Radwansport
Blog - Karolina Surma
Blog - Tomasz Sarara