wywiad

Wracamy na właściwe tory

Dodano: 2016-10-12 17:46:59 (aktualizacja: 2016-10-14 15:37:16)
Marco / WislaLive.pl
fot. wisla.krakow.pl

Piotr Świątko jest jednym z filarów Wisły u19. Wraz z Jakubem Ptakiem tworzy parę stoperów. Z urodzonym w 1999 roku defensorem porozmawialiśmy w tygodniu łączącym mecze z Legią i GKS Bełchatów.

Za Wami mecz z Legią Warszawa. Jak go ocenisz z perspektywy kilkudziesięciu godzin?

Na pewno szkoda, że nie udało nam się zdobyć przynajmniej 1 punktu, bo mecz był wyrównany i sprawiedliwy byłby remis. Mogliśmy zdobyć bramkę na 2:1 i wygrac ten mecz, a jednak po kontrze to my straciliśmy bramkę, która dała zwycięstwo Legii. Mimo, że przegraliśmy, to nie załamujemy się, tylko jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do cieżkiej pracy. W następnym meczu będziemy walczyć o 3 punkty.

Należą Wam się brawa za ambitną walkę. Podobnie zresztą jak tydzień wcześniej za mecz derbowy z Cracovią. Czy podzielisz opinię obserwatorów, źe Wisła u19 pod wodzą trenera Jopa zaczęła grać lepiej?

Na pewno tak. Nasza drużyna ma bardzo duży potencjał. Widać poprawę w naszej grze, dzięki czemu są lepsze wyniki, ale nie osiadamy na lurach, bo wiemy, że i tak jest jeszcze dużo do poprawy.

Każdy pamięta trenera Jopa jako piłkarza. Czym charakteryzuje się pan Jop jako trener? Jakie są najbardziej wyraziste elementy jego warsztatu?

Nasz Trener jest profesjonalistą. Dba o każdy aspekt. Począwszy od tego, co powinniśmy jesć, brać przed i po treningu. Dba również o naszą odnowę po treningu. Trener Jop zawsze nam powtarza, że ćwiczenia, które wykonujemy na treningach musimy robić na 100%, bo  tylko wtedy będą efekty, a na pewno każdemu z nas na tym zależy. Każdy z nas chce robić  postępy. Oprócz tego uważam, że trener Jop ma z każdym z nas bardzo dobry kontakt, dzięki czemu czujemy się pewnie i dobrze na treningach, co pózniej przekłada się i na mecz.

Ostatnie mecze graliście miedzy innymi bez kontuzjowanego Adriana Grzybka z Progresu. Jak ocenisz jego transfer?

Adrian jest bardzo kreatywnym graczem, który zawsze daje dużo zespołowi. Jest również dobry technicznie. Może grać na skrzydle jak i w środku pola. Sądzę, że jego atutem jest gra jeden na jeden i jego lewa noga.

Grasz jako stoper obok Kuby Ptaka. Czy "Ptaszek" to ktoś przy kim moźna sie sporo nauczyć?

Tak. Kuba jest bardzo doświadczonym zawodnikiem bo grał już sezon w CLJ jak i również parę meczy w 3 lidze. Jestem bardzo zadowolony, że mam u swojego boku starszego kolegę, od którego mogę się dużo nauczyć. Mam z nim dobry kontakt, dzięki czemu dobrze się rozumiemy na boisku. Kuba bardzo dobrze rozgrywa i wyprowadza piłkę, nawet gdy jest presowany ze strony przeciwnika. Ja również chciałbym to poprawić, więc mam się od kogo uczyć.

Jesteś ambitnym obrońcą. Umiesz czytać grę. Część obserwatorów zarzuca Ci, że czasami jesteś za mało agresywny. Zgodzisz się z tą opinią? Jak w ogóle scharakteryzowałbyś swoje słabe i mocne strony?

Tak, zawsze próbuję czytać gre. Chcę czysto odebrać piłkę przeciwnikowi , bo taka jest moja rola w zespole i to robię najlepiej. Staram się nie faulować, bo faul to nie korzyść dla mojej  drużyny. Wiadomo kiedy jest sytuacja, że nie ma innego wyjścia i trzeba już faulować robię to.Nie uważam, że jestem zbyt mało agresywny na boisku, tym bardziej , że lubię twardą grę.

Czy Piotr Poński z Korony to był napastnik przeciwko któremu grało Ci się najtrudniej?

Ciężko mi powiedzieć, ale na pewno mogę przyznać, że był bardzo ruchliwym napastnikiem, przez co ciężkim do upilnowania. Często wychodził do gry pomocnikom, dobrze się zastawiał, wiec na pewno zapamiętałem go jako dobrego napastnika.

A które trzy ekipy z dotychczasowych rywali uznałbyś za najmocniejsze piłkarsko?

Legia Warszawa.2. Progres.3. Korona Kielce.

Co porabia Piotr Świątko poza grą w piłkę.? Jakie są jego zainteresowania? Jakim jest uczniem i czy z futbolem chce wiązać swoją przyszłość? Jak się zaczęła jego kariera i dlaczego Wisła?

W czasie wolnym lubię się spotkać ze znajomymi, oglądnąć dobry film, posłuchać muzyki. Ogólnie  odprężyć się i zrelaksować. Z racji tego, że mam mało wolnego czasu, nie lubię go marnować. Interesuję się ogólnie sportem, nie tylko piłką nożną. Lubię bardzo tenisa ziemnego. Ze szkołą nie ma problemu. Staram się uczyć systematycznie, ale nie jest też łatwo bo pózno wracam do domu z treningów. Tak chciałbym zostać profesjonalnym piłkarzem i mam nadzieję, że moje marzenie się spełni. Przygodę z piłką zacząłem w Garbarni Kraków. Po paru latach zmieniłem klub na Wisłę Kraków, bo od dziecka kibicowałem Wiśle i zawsze  chciałem w niej grać. Obecnie jestem w Wiśle od 6 lat.

Czy masz jakieś ulubione druźyny piłkarskie oraz piłkarzy na których się wzorujesz?

Oczywiście kibicuje Wiśle, a także FC Barcelonie. Wzoruje się na Gerardzie Pique oraz Sergio Ramosie.

I na koniec. Mają sie martwić fani Wisły o utrzymanie?

Oczywiście, że nie. Wszystko wraca już na właściwe tory. Widać po ostatnich meczach, że Wisła chce grać swoją piłkę. Mam nadzieję, że ta seria zwycięstw będzie trwała jak najdłużej. Na pewno będzie wszystko dobrze.


Blog - Kuba Błaszczykowski
Pozostałe blogi
Blog - Justyna Żurowska-Cegielska
Blog - Radwansport
Blog - Karolina Surma
Blog - Tomasz Sarara